NIEMOŻLIWA FORTECA


P R E M I E R A

Billy Marvin jest maniakiem komputerowym, który tworzy gry na swym Commodore 64 i planuje w przyszłości poważną karierę komputerowego programisty. Póki co ma 14 lat, mieszka z wychowującą go samotnie mamą, ledwo wiążącą koniec z końcem, i bardzo się stara utrzymać ją w nieświadomości, że ma kompletnie na bakier ze szkołą. Billy mieszka w Westbridge w stanie New Jersey, mieścinie, gdzie przysłowiowy diabeł mówi dobranoc i gdzie w 1987 roku, w którym toczy się akcja powieści, nic się nie dzieje. Mały świat Billy'ego i jego kumpli Clarka i Alfa, jak większości dzieciaków w ich wieku, ogranicza się do szkoły, gier komputerowych, jeżdżeniu na bmx-ach, paru sklepów w okolicy i telewizora. Nadchodzi jednak dzień, który wszystko zmienia, a ich życie nabiera sensu. Dzień, w którym na półce z prasą w sklepie Zelinsky'ego pojawia się nowy numer PLAYBOY'A z gołą Vanną White, gwiazdką Koła Fortuny i ulubienicą całej Ameryki na okładce.

Szanse na legalne wejście w posiadanie erotycznego pisemka przez 14-latka równają się zeru, więc PLAYBOY z Vanną White, wokół którego zapętla się fabuła, staje się dla trójki kumpli przedmiotem pożądania, godnym każdego poświęcenia i każdej ceny. Szybko zaczyna urastać do miana legendy, a jego zdobycie zamienia się w misję w rodzaju wyprawy po Świętego Graala, robiąc ze sklepu Zelinsky'ego istną fortecę. Czegóż ci zdesperowani chłopcy nie zrobią, by zdobyć upragniony numer! Śledzenie, próby przekupstwa, próby kradzieży, a nawet układ z lokalnym łobuzem, planującym włamanie - gotowi są na wszystko. W końcu najlepszym rozwiązaniem okazuje się uwiedzenie córki sklepikarza, grubej Mary Zelinsky, i wyłudzenie od niej kodu do sklepowego alarmu. Do misji po burzliwej debacie zgłasza się Billy. Kumple Billy'ego nie wiedzą jednak, że Mary to również komputerowa maniaczka, a intencje ich przyjaciela pod wpływem szalejących hormonów uległy nieoczekiwanej zmianie. Zajęty tworzeniem z dziewczyną gry o nazwie NIEMOŻLIWA FORTECA, Billy coraz mniej myśli o Vannie White, za to coraz więcej... o Mary.
Czy chłopcy w końcu zdobędą wymarzone czasopismo? I jaką cenę przyjdzie zapłacić Billy'emu za zacieśnienie znajomości z córką Zelinsky'ego?

Bohaterowie Rekulaka to trójka przypadkowego doboru zabawnych fajtłapów. Tyczkowaty chudzielec Billy, Alf - przypominający wyglądem kosmitę o tym samym imieniu z serialu NBC, oraz Clark - co prawda ciacho, ale z tak zwanym Pazurem, wrodzonym defektem dłoni, nadającym jej wygląd krabich szczypców. Ta trójca to typ chłopaków, którzy jeśli komukolwiek rzucają się w oczy, to na pewno nie w sposób, w jaki by sobie życzyli. Dla czytelnika od początku są jednak swojscy niczym młodsi bracia, totalnie rozbrajający i przekonujący w swych licznych kompleksach. Nie da się ich nie lubić i nie sposób im nie kibicować w ich knowaniach. Niesamowicie pomysłowi, a zarazem niesłychanie naiwni, wpadają z jednych tarapatów w kolejne, a ich wysiłki, by pokonać niesprzyjające okoliczności i zdobyć upragnione czasopismo, po kolei spełzają na niczym, przyprawiając nas o salwy śmiechu, ale zabarwione solidarnym współczuciem.
Jason Rekulak kreśli wyraziste sylwetki swych bohaterów z niezwykłym polotem i wdziękiem, więc mimo iż najbardziej wyeksponowanym pośród nich jest prowadzący narrację Billy, i to o nim i jego sytuacji rodzinnej dowiadujemy się najwięcej, całkiem nieźle poznajemy również inne postacie, spośród których, im głębiej w fabułę, tym wyraźniej wyróżnia się Mary - dziewczyna, stanowiąca dotąd obiekt szczeniackich żartów na temat otyłości, która okazuje się sprawczynią niezłego zawirowania i wielkiej fabularnej niespodzianki.

Moda na lata 80-te zdaje się w popkulturze kwitnąć w najlepsze, a książka Jasona Rekulaka wpisuje się dokładnie w ten trend. To sentymentalna, ale ze stosownym przymrużeniem oka podróż w czasie, której nic nie stoi na przeszkodzie, by trafiła do bardzo zróżnicowanych wiekowo odbiorców. Ci z czytelników, których dzieciństwo przypadło na lata 80-te i pamiętają z autopsji Commodore 64, jedyny rzewny przebój Glenna Medeirosa czy kudłatego przybysza z planety Melmak, pewnie będą się nad tą książką z nostalgią śmiać do łez. Do młodszych czytelników bez trudu utorują drogę NIEMOŻLIWEJ FORTECY jej bohaterowie, dzielący ze współczesnymi nastolatkami dokładnie te same uniwersalne męki dorastania.

Powieść Jasona Rekulaka zjedna sobie fanów również swym bezpretensjonalnym stylem i dobrym, wyrównanym poziomem, dzięki którym ani przez chwilę nie ma w niej miejsca na nudę. Komiczne dialogi, przekomarzania, wzbudzające szczery śmiech perypetie bohaterów, starannie odtworzone realia i atmosfera drugiej połowy lat 80-tych - to jej mocne strony, które znajdą uznanie czytelników, lubiących lekkie, ale inteligentne klimaty. Nie brak tu również szczypty poważniejszego tonu, gdy fabuła zahacza mocniej o szarą rzeczywistość w tle, ukazując problemy z jakimi zmagają się bohaterowie, takie jak utrata matki, nieustanne problemy z nauką, żal do nieobecnego ojca czy brak perspektyw na przyszłość.
Połączenie żywiołowego humoru i realizmu przyniosło udany efekt w postaci pełnej ciepła, ale nie przesłodzonej opowieści o trudach dorastania, przyjaźni, a przede wszystkim o niezdarnej, przyprawiającej o jąkanie się i palące rumieńce pierwszej miłości.

NIEMOŻLIWA FORTECA, której każdy rozdział rozpoczyna się fragmentem kodu w języku Basic, to poniekąd również zabawny i ciekawy obraz początków komputeryzacji, czasów, gdy wysyłając list raczkującą pocztą elektroniczną trzeba się było liczyć z faktem, że dotrze on do adresata być może za kilka tygodni. Dziś wydaje się to równie śmieszne i absurdalne, jak wówczas przepowiednia, że w przyszłości każdy będzie miał komputer, i to wielkości batonika.

Polecam gorąco tę przezabawną, słodko-gorzką historię, wypełnioną po brzegi dobrymi wibracjami, zdolną rozśmieszyć do łez i wzbudzić masę pozytywnych emocji. Jestem pewna, że Billy, Alf i Clark w stu procentach poprawią wam humor. Na koniec ciekawostka: jeśli chcielibyście zobaczyć autentyczną NIEMOŻLIWĄ FORTECĘ - bo ta gra naprawdę istnieje - zajrzyjcie na stronę jasonrekulak.com i po prostu... zagrajcie :)


N I E M O Ż L I W A   F O R T E C A
(THE IMPOSSIBLE FORTRESS)
JASON REKULAK
PRZEKŁAD: WIESŁAW MARCYSIAK
WYDAWNICTWO ZYSK I S-KA
2018


Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka

   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz