CZEGO CI NIE MÓWIĘ

Mahreen - dziewczyna z tradycyjnego, islamskiego domu. Kaleczy się, bo ból przynosi jej ulgę. Choć jednocześnie nasila nienawiść do samej siebie.
Cara - na wózku inwalidzkim, po wypadku sparaliżowana od pasa w dół. W wypadku zginął jej ojciec, za którego śmierć Cara się w dużym stopniu obwinia.
Olivia - atrakcyjna, na pozór wesoła dziewczyna, molestowana przez partnera swej zaślepionej matki.

 

Oto trzy nastoletnie bohaterki książki Yasmin Rahman. Dziewczyny, które czują się samotne, nierozumiane. Które kryją się ze swym bólem, bo wydaje się czymś wstydliwym. Nikt nie wie, przez co przechodzą. Każda z nich zaczyna myśleć, że jedynym wybawieniem od cierpienia, jakie przeżywają, będzie samobójstwo. Szperając w Internecie trafiają na aplikację o nazwie Memento Mori, która oferuje pomoc takim, jak one. Aplikacja na podstawie algorytmu typuje wszystkie trzy na partnerki w samobójstwie.
Tymczasem dziewczyny po pierwszych, niezbyt udanych kontaktach, zaprzyjaźniają się ze sobą i zaczynają zastanawiać, czy jednak nie zrezygnować ze swych desperackich, samobójczych planów.
Ale czy można jeszcze wycofać się z tego paktu? A może zamieni się on w walkę o życie?

CZEGO CI NIE MÓWIĘ, choć to bardzo przystępnie napisana młodzieżówka, to bynajmniej nie lekka lektura, która wietrzeje z głowy niemal tuż po doczytaniu do końca. To historia o ranach psychicznych, tych z reguły niewidocznych, często ukrywanych. To pełna bólu opowieść o zmaganiu się z problemami dorastania; problemami, które te dziewczyny po prostu przerosły, podczas gdy sposobem pokonania wielu z nich okazuje się coś tak prostego jak rozmowa, kontakt z drugim człowiekiem, i - co za tym idzie - szukanie pomocy. Bardzo ważna, wyraźnie podkreślona jest tu również relacja bohaterek z rodzicami. Zajęci własnymi sprawami, rodzice często nie mają bladego pojęcia, z czym zmagają się ich dzieci i bagatelizują ich uczucia.
Pomysł z Memento Mori był dość niesamowity. Z początku miałam wrażenie, że dziewczyny zostaną jakoś powstrzymane przed dalszym planowaniem samobójstwa, że właśnie temu ma służyć ta tajemnicza aplikacja, by jakoś ich od tego pomysłu odwieść. Ale nie jest to tutaj takie proste, jakby się mogło wydawać. I pociąga za sobą lawinę konsekwencji.

Autorka napisała tę powieść w oparciu o własne trudne doświadczenia z depresją, i wyraźnie czuć tę autentyczność w przeżyciach Mahreen, Cary i Olivii. Narracja z perspektywy każdej z nich chwilami aż burzy się od kłębiących się w nich emocji. Rahman pochyla się również nad problemem własnej kultury i wiary (podobnie jak Mahreen, jest muzułmanką), która nie uznaje czegoś takiego, jak psychiczne zaburzenia.

CZEGO CI NIE MÓWIĘ to, jak na debiut, książka dojrzała i niebanalna, pełna ekspresji, poruszająca bardzo delikatne tematy, o których jednak powinno się głośno mówić. I ukazująca piękno rodzącej się prawdziwej przyjaźni, która jest w stanie dopomóc w niejednej życiowej opresji.



CZEGO CI NIE MÓWIĘ. (ALL THE THINGS WE NEVER SAID). YASMIN RAHMAN.Przekład: Joanna Dziubińska. Wydawnictwo Iuvi

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Iuvi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz